Search

18 Ağustos 2018 Cumartesi

ABD Suriyeli kürtlere yardımı keserken Suudi Arabistan 100 milyon dolar ayırdı

USA and Sudi Arabia

Türkiye'nin ve Başkanın hassasiyetlerini dikkate almışlar | ABD Suriyeli Kürtlere yardımı keserken Suudi Arabistan 100 milyon dolar ayırdı

Amerika Birleşik Devletleri ABD yönetimi Türkiye'nin hassasiyetlerini de dikkate alarak Suriyeli Kürtlere yapılacağı iddia edilen projelerin finansmanı programını sonlandıracağını açıkladı. 


Amerikan Dış işleri Bakanlığından yapılan açıklamada IŞİD ile mücadele koalisyonunda yer alan ülkelerin daha fazla miktarda katkı sağlaması gerektiği ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, Suriye programları için harcanması planlanan 230 milyon dolarlık kaynağın başka alanlara kaydıracağı belirtildi. İlk aşamada Şubat ayında eski Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson tarafından ayrılacağı belirtilen bu paranın çoğu Tillerson’ın görevden alındığı Mart ayından bu yana askıya alınmıştı. Bu fonun küçük bir bölümüyse Haziran ayı içinde serbest bırakılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından onaylanan ve insani yardım fonlarını kapsamayan kesintinin, koalisyon ortaklarının vaat ettiği 300 milyon dolarlık ek mali yardım ile telafi edileceğini belirtti.

Sözcü, yazılı açıklamada, koalisyonun önemli üyelerinden gelen katkıların sonucu olarak Bakan Pompeo, Dışişleri Bakanlığı’na daha önce Suriye için ayrılan yaklaşık 230 milyon dolarlık fonun başka alanlara kaydırılması talimatını verdiğini söyledi.

Suudi Arabistan yönetimi Suriye için 100 milyon dolar ek bütçe ayırdı

Amerika Dış-işleri Bakanlığı açıklamasının ardından Suudi Arabistan yönetimi Suriye'nin kuzeyinde daha önce IŞİD’in kontrolünde olan ve sonrasında PYD YPG gibi Kürt 
örgütleriyle Amerika destekli güçlerin denetimine geçen bölgelerde 100 milyon dolarlık ilave bir katkı payı ayırdığını açıkladı.

HaberazziHaber.com

Kaynak: Voice of America

Diğer kaynaklardan bazıları: VOA Türkiye,  Hayata-Dair Haber  yeni grafiksaati  Hayata-dair  Haberazzi

Resmin kaynağı:
Trump praises U.S. military sales to Saudi as he welcomes crown prince
https://kfgo.com/news/articles/2018/mar/20/iran-yemen-in-focus-as-trump-and-saudi-prince-meet-at-white-house/

 Suudi Arabistan YPG PYD ve Suriyeli Kürtler destek açıkladı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Öztürk: Tropik fırtına az rastlanan bir hadise - Tropik fırtına Türkiye’de 2

Meteoroloji 4... Bölge Müdürü Öztürk: Tropik fırtına sık rastlanan meteorolojik bir hadise değil Meteoroloji 4... Bölge Müdürü Davut ...

Mail

haberazzi.haber@gmail.com

Popüler Yayınlar 7 Gün

Translate