Search

24 Aralık 2016 Cumartesi

IŞİD 2 Türk askerini yaktı mı?

IŞİD 2 Türk askerini yaktı mı?
Sözde İslam Devleti ( islamic state ) isimli terör örgütü isis ( isid deaş )  yakalanan iki Türk askerinin canlı canlı yakıldığını iddia eden bir video yayınladı.


Videoda Türk askerlerinin Suriye'de Müslümanları öldürdüğü için öldürüldüğü öne sürüldü.
Haberazzi haber haberleri

Türkiye, Ağustos ayında Kuzey Suriye'de Fırat Kalkanı harekatıyla isid'e karşı da savaşmaya başlamıştı ve halen El Bab kalesi civarında IŞİD ( isid, deaş ) ile savaşıyor.

Video bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı ancak Türkiye'de şu anda ana muhalefet partisi olan CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 23/12/2016 tarihli Meclis oturumunda ilgili Bakan'a video görüntülerinin gerçekliğini sordu. Soruyu yanıtlayan Bakan videonun gerçek olup olmadığının hali hazırda bilinmediğini ve videonun incelendiğini açıkladı.

Türk ordusu geçen ay Kuzey Suriye'de iki askerle temasın kaybettiklerini açıklamıştı. Videodaki kişilerden en az birinin ilgili askerler biri olup olmadığı konusunda tartışmalar sürüyor. İddialara göre askerlerden biri, Eylül 2015 de geri çekilmişti. Bakanın açıklamasına göre toplamda 3 asker IŞİD tarafından esir edildi.

Sözü geçen isid ( isis ) videosunda kamuflajlı iki kişi ilk başta açık alanda bir kafesin içinde görünüyor. Sonra kafesten çıkarılan kişiler zincirli olarak kameraya konuşuyor. Daha sonra videodaki kişilerin yakılığı görünüyor.

İlgili video yayınlandıktan sonra Türkiye'de Twitter ve YouTube gibi sosyal medya sitelerine erişimin sınırlandığı iddia edildi. Sitelere yurt dışıundan erişilebiliyor.,
IŞİD 2 Türk askerini yaktı mı? IS 'burns Turkish soldiers alive' in Syria
Kaynak: BBC Middle East, Voice Of America, Haberazzi Haber Dünya, AFP
Hukuki bildirim - Uyar kaldır  sistemi geçerlidir: Eğer haberde ülkelerin yerel hukuk sistemlerine göre suç olan bölümler varsa uyar kaldır kapsamında aşağıdaki mail adresine bildirim yapılması halinde ilgili bölüm ya da haber 2 hafta içinde siteden çıkarılır.
(Bu bildirim ilgili haberde adı geçen kişi kurum ve resmi daireler, yetkililer ya da hak sahibi olduğunu iddia etme yetkisine sahip için geçerlidir)
İletişim adresi: HaberazziHaber@gmail.com
Yetkisiz kişilerin yapacağı haberi beğenmedim kaldırın uyarıları ciddiye alınsa da dikkate alınmayabilir. 

İlişkili haberler: IŞİD

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Öztürk: Tropik fırtına az rastlanan bir hadise - Tropik fırtına Türkiye’de 2

Meteoroloji 4... Bölge Müdürü Öztürk: Tropik fırtına sık rastlanan meteorolojik bir hadise değil Meteoroloji 4... Bölge Müdürü Davut ...

Mail

haberazzi.haber@gmail.com

Popüler Yayınlar 7 Gün

Translate