Search

5 Temmuz 2015 Pazar

Kont Dracula (Kazıklı Voyvoda)nın kaldığı Tokat'daki kalenin kazılarında dehşet anları

Tokat'da Drakula'nın hapis yattığı kale film platosu olacak

Tokat Valisi Cevdet Can, yaptığı açıklamada, Tokat Kalesi'ndeki Ceylan Yolu'nun açılması için bir ay önce başlatılan çalışmalarda yaklaşık 40 basamağın gün yüzüne çıkarıldığını söyledi. 


Kont Drakula Dracula 3. vlad voyvoda tokat kalesi mezar siginak kale nerede #resim resimleri images
Kont Drakula
Tarihi Tokat Kalesi'nin hiçbir kalede olmayan pek çok özelliği bulunduğunu anlatan Can, kaledeki Ceylan Yolu'nun tarihi kaynaklarda "gizli geçit" şeklinde yer aldığını bildirdi.
 GrafikSaati dergisi
Yaklaşık 360 merdivenden oluşan geçidin ortaya çıkarılması için yaklaşık bir aydır çalışmaların sürdürüldüğünü dile getiren Can, "Raylar döşendi. Çalışmalar devam ediyor. Günlük 5-10 vagon toprak ve taş çıkarıyorlar" dedi.
HaberazziHaber

Drakula filmlerindeki dehşet anları burada mı çekilecek?

Buranın tamamlanması halinde eski şehrin temaşa edilebileceğini anlatan Can, "Tokat Kalesi, dünyada kale merkezli çekilecek filmlere plato olacak. Böyle bir gizli geçit, kendisini koruyan geçit, Türkiye'de başka kalede yok. Kalemiz özellikli bir kale" diye konuştu.  

Tokat Kalesi daha önceleri sığınak ve hapis olarak kullanılmış

Tarihte Tokat Kalesi'nin birkaç amaçla kullanıldığını kaydeden Can, "Tokat Kalesi sığınak yeri olarak kullanılmış. Tutsakların hapis tutulduğu yer olmuş. Buranın en önemli esiri 'Kazıklı Voyvoda' lakaplı Eflak Voyvodası III. Vlad. O buradan kaçmış. Bunun temsili müzesinin de inşaatına başlandı" dedi. 

Kalede restorasyon çalışmalarının sürdüğünü belirten Can, "Öncelikle Ceylan Yolu'nu açmayla uğraşıyoruz. Ceylan Yolu'nun tamamını inşallah 3 aylık zamanda açacağız" ifadelerini kullandı. 


Tokat Kalesi hakkında

Kaynaklara göre, milattan sonra 5 ya da 6. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Tokat Kalesi'nin en eski yerleşimcilerinin Komana Pontika'dan göçen Hristiyanlar olduğu biliniyor.

İnşasının ardından uzun yıllar Doğu Roma İmparatorluğu'nun elinde kalan, 1074 yılında Danişmend Gazi tarafından ele geçirilen ve Büyük Selçuklu Devleti'nin hakim olduğu kalenin, daha sonra Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine girdiği belirtiliyor.

Surları kesme taş ve molozlar kullanılıp, kademeli şekilde kaya kütlelerine oturtularak yapılan kalenin kuzey ve güney yönündeki duvarları, depremlerin de etkisiyle büyük ölçüde yıkık bulunuyor. Bu yönde sadece bir burç ve ana kaya üzerindeki surlar görülebiliyor.


04 Temmuz 2015, Ekber Türkoğlu, kültür sanat haberleri aa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Öztürk: Tropik fırtına az rastlanan bir hadise - Tropik fırtına Türkiye’de 2

Meteoroloji 4... Bölge Müdürü Öztürk: Tropik fırtına sık rastlanan meteorolojik bir hadise değil Meteoroloji 4... Bölge Müdürü Davut ...

Mail

haberazzi.haber@gmail.com

Popüler Yayınlar 7 Gün

Translate