Search

12 Kasım 2014 Çarşamba

Uzay teknolojisinin dönüm noktası: Rosetta ilk kez bir kuyruklu yıldıza inen

Avrupa Uzay Ajansı ESA tarafından uzaya gönderilen "Rossetta" isimli uzay aracının, kuyrukluyıldız üzerine "Philae" adlı bir araç indirmesiyle, 12 Kasım 2014 tarihinde uzay biliminde yeni bir dönüm noktası yaşanmış olacak.

Kuyruklu yıldızda kaydedilen ses
 
Rosetta ilk kez bir kuyruklu yıldıza gönderilen bir araç vasıtasıyla bilgi toplayıp topladığı bilgileri dünyaya iletecek.

Rosetta'nın Dünya'dan yüz milyonlarca kilometre uzaklıktaki kuyrukluyıldıza ulaşması 10 yıldan uzun bir süre aldı. Rosetta kuyruklu yıldıza ulaşana kadar 7 milyar kilometreden fazla yol aldı.

Rosetta Philae kuyruklu yıldıza iniş videosu video görüntüleri resimleri
Rosetta Philae kuyruklu yıldıza iniş

Avrupa Uzay Ajansı ESA tarafından inşa edilen robot uzay sondası,Güneş Sistemi'deki 10 yıllık yolculuğun sonunda 6 Ağustos 2014 tarihinde kuyruklu yıldıza ulaşmıştı.

12 Kasım 2014 günü, Rosetta uzay aracından kuyruklu yıldıza gönderilecek Philae isimli araç kuyruklu yıldızın yüzeyine inip arazide çalışmaya başlayacak ve kuyruklu yıldızın yüzeyinden aldığı görüntüleri dünyaya gönderecek. Philae kuyruklu yıldızın yüzeyinden örnek de toplayacak.


Kuyruklu yıldızda kaydedilen ses

Rosetta Philae kuyruklu yıldıza iniş videosu video görüntüleri resimleri
Rosetta Philae kuyruklu yıldıza iniş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Öztürk: Tropik fırtına az rastlanan bir hadise - Tropik fırtına Türkiye’de 2

Meteoroloji 4... Bölge Müdürü Öztürk: Tropik fırtına sık rastlanan meteorolojik bir hadise değil Meteoroloji 4... Bölge Müdürü Davut ...

Mail

haberazzi.haber@gmail.com

Popüler Yayınlar 7 Gün

Translate