Search

13 Kasım 2014 Perşembe

Kuyruklu yıldızdan kaydedilen sesler


Avrupa Uzay Ajansı ESA tarafından uzaya gönderilen Rosetta uzaymekiğinden 67P Churyumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı'na gönderilen Philae isimli uzay aracı kuyruklu yıldıza başarıyla indi. Philae tarafından kuyruklu yıldız üzerinde ses kaydı yapıldı.

Braunschweig Teknik Üniversitesi'nden, Uzay Fiziği ve Uzay Sensörleri Bölüm Başkanı Karl-Heinz Glaßmeier ulaştıkları ses hakkında, "Heyecan verici çünkü bu bizim için tümüyle yeni ve beklenmedik bir gelişme. Böyle bir şeyi hiç beklemiyorduk ve bu olayın fizik bilimiyle açıklanmasını yapabilmek için çalışıyoruz" dedi.

Bilim insanları, insanın duyma kapasitesinin çok altındaki bu sesin duyulmasını sağlamak için ses seviyesi 10 bin kat arttırdı.

Bilim dünyasının bu olayla ilgili varsayımlarından birine göre, kuyruklu yıldızın yaydığı nötr parçacıklar uzayda yüksek enerjili parçacıklarla çarpışıp böyle bir sesi ortaya çıkartıyor olabilir.

67P Churyumov-Gerasimenko
67P Churyumov-Gerasimenko

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Öztürk: Tropik fırtına az rastlanan bir hadise - Tropik fırtına Türkiye’de 2

Meteoroloji 4... Bölge Müdürü Öztürk: Tropik fırtına sık rastlanan meteorolojik bir hadise değil Meteoroloji 4... Bölge Müdürü Davut ...

Mail

haberazzi.haber@gmail.com

Popüler Yayınlar 7 Gün

Translate